باغهای ژاپنی

طراحی باغ به سبک باغ های ژاپنی

Japanese Garden

طراحی و احداث باغ مدرن به سبک باغهای ژاپنی

احداث باغ سنگی به سبک باغهای ژاپنی (japanese-garden) بیش از دو هزار و پانصد سال قدمت دارد. دراین باغ ها رابطه نزدیک بین انسان و طبیعت به شکلی کاملا فلسفی تفسیر می گردد.

در طراحی و اجرای باغهای ژاپنی، از ترکیب گیاهان متنوع با عناصری همچون پله‌هایی از جنس سنگ، برکه های کم‌عمق، نرده‌هایی از خیزران (بامبو)، پل های چوبی یا سنگی بر فراز برکه‌ها و جزایر مصنوعی آکنده از گل و گیاه استفاده می‌شود.

در گذشته این باغها مختص رهبران مذهبی و ثروتمندان ژاپنی بود. به همین دلیل معمولا اطراف عبادتگاه ها، قصرها، ویلاها و عمارت های ثروتمندان ساخته می شد.

باغ سنگی ژاپنی (باغ ذن):

یکی از زیباترین نمونه های باغ های فلسفی ژاپنی، باغ ذن (باغ سنگی ژاپنی) می باشد.

این باغ ها در ابتدا برای مدیتیشن و تنها ماندن و لذت بردن از طبیعت بود.

در این نوع باغ، مینیمالیسم به معنی کاهش دادن در حد امکان و با کمترین عناصر به اوج می‌رسد. مشهورترین نمونه این مینیمالیسم که از ذن سرچشمه می‌گیرددر باغ ریوان-جی (Ryoan-Ji) مشهود است.

زمان تولد باغ های ذن، به اواخر قرن چهاردهم میلادی برمی گردد. در آن دوره، بیشتر شبیه فضاهای دنج وکوچکی بودند که در حاشیه صومعه ساخته می شدند و عناصر اصلی تشکیل دهنده شان به سنگ و سنگ ریزه و قلوه سنگ خلاصه می شد.

این عناصر، طوری کنار یکدیگر چیده می شدند که کاملا شبیه یک منظره طبیعی به نظر برسند. طرح های مواجی که در سنگ ریزه ها ایجاد می کردند، تداعی کننده عنصر آب بود.

سنگ و قلوه سنگ ها هم نماد کوه و تپه ها بودند. نبود عنصر آب در این دسته از باغ ها، باعث شد به “باغ سنگی ژاپنی” یا “فضای سبز خشک آسیایی” معروف شوند.

حضور عناصر زنده در این باغ به حداقل می رسد. همچنین هیچ جسمی که توسط انسان ساخته شده باشد.

بعد از گذشت چندین سال، طرح اولیه این باغ ها دچار تکامل شد و عناصر جدیدی مانند برکه، پل، گیاهان و دکورهای هنری مانند فانوس سنگی نیز وارد  آن شد.

امروزه، باغ ذن، فقط شامل همه معانی و تفاسیر این موضوع را شامل می باشد و مجموعه ای است از زیبایی شناسی، فلسفه و طبیعت گرایی آسیایی.

اصول طراحی و اجرای باغهای ژاپنی:

۱- عدم تقارن و بی نظمی

۲- بی زرق و برق بودن و زیبایی مینیمالیستی

۳- آمیختگی با طبیعت

۴- فراغت از عادت و روزمرگی

۵- مجموعه ای از پیچیدگی ها و عناصر نمادین و سمبلیک

۶- آرامی، سکون و سکوت

۷- سادگی و حذف آشفتگی 

مشخصات باغهای ژاپنی:

اولین نکته مهّم درباره این باغ‌ها توجه به ذن بوده و طراحان ژاپنی تلاش می نمودنداین مفهوم در جای جای این گونه باغ‌ها دیده شود.

هرگوشه از باغ نشانگر سمبولیک قسمتی از طبیعت است. طراحان این گونه باغ‌ها همواره در تلاش هستند طبیعت را در این باغ‌ها به صورت مینیاتوری به تصویر کشیده و به نمایش صحنه‌های تقلیدی از صخره‌ها , کوه و سایر عناصر طبیعی می پردازند.

به دلیل فلسفه مینیمالیست، در باغهای ژاپنی از گیاهان درهم و شلوغ خبری نیست و همه چیز در مقیاس کوچک ساخته و ارائه می شود.

ایجاد پستی و بلندی کم ارتفاع به صورت تپه از دیگر خصیصه های باغهای ژاپنی است.

سرگرمی در باغ های ژاپنی با بازی سالک به وجود می‌آید، به عنوان مثال ژاپنی ها صخره‌های عظیم را از نقاط گوناگون کشور می‌آورند، کسانی که می‌توانستند این سنگ‌ها را شناسایی کنند نوعی لذت کلکسیون‌داری را تجربه می‌کنند.

طریقه سنگ چینی مخصوص و براساس اعتقادات مذهبی می باشد. در باغهای ژاپنی مسیرها کاملاً ارگانیک است و گاهی سنگ‌های قدمگاه (جای قرارگیری پا) چنان پر پیچ و خم است .

فواصل میان این سنگ‌ها چنان گوناگون که انسان باید آگاهانه قدم بردارد و در واقع برداشتن هر قدم به نوعی حرکت هنری تبدیل می‌شود.

در باغهای ژاپنی برای وسعت دادن به منظره ایجاد شده با پرسپکتیو بازی می‌کنند. منظره جلو جزئیات خیلی زیادی دارد و عناصر آن بزرگتر از واقعیت هستند، اما منظره عقبتر بسیار کوچکتر و کمی مبهم ساخته می‌شود.

از لحاظ رنگ‌بندی باغهای ژاپنی بسیار مینیمال هستند و تنها از یک یا دو رنگ در در هر فصل بر خوردارند. به عنوان مثال باغ گیلاس که ناگهان در بهار غرق شکوفه سفید می‌شود.

در باغهای ژاپنی، یک پرده کاغذی کشویی یا باز شو، فضای بیرون و درون را جدا می‌کند و رابطه خیلی نزدیکی بین داخل و خارج به وجود می‌آورد.

فضا طوری طراحی شده که بهترین منظره را نشسته بر زمین می‌توان دید. رفاه در اینجا فدای چشم‌انداز می‌شود. مهم نیست که گرمای تابستان به درون نفوذ می‌کند یا سرمای زمستان.

درورودی باغهای ژاپنی کاربرد دکوری و نمادین دارند. بعضی اوقات حتی تجهیزات لازم برای بسته شدن را نیز ندارندو فقط به مهمانان باغ خوشامد می گویند.

از لحاظ بصری، این درب ها حد و مرز باغ را مشخص می کنند و به میهمانان این حس را القا می کنند که با عبور از این طاق، وارد دنیای دیگری خواهند شد.

آب در باغ ژاپنی

در سبک باغسازی ژاپنی آب اجازه رشد افقی باغ را می‌دهد و باغبان‌ها از آب به خاطر صدایش استفاده می‌کنند.

مظهر آب در باغهای ژاپنی هرگز نباید عیان شود و فقط به حضور آن اشاره می‌شود و این اشاره معمولاً با ایجاد یک آبشار کوچک صورت می‌گیرد.

برکه را می‌توان مرکز توجه در یک باغ ژاپنی دانست که آب جوی‌ها به آن منتهی می‌شود. اطراف این محل باید تا حد امکان طبیعی جلوه دهد.

بنابراین آن را با سنگ‌های رودخانه‌ای و تخته سنگ و گیاهان مناسب می‌پوشانند.

پل در باغهای ژاپنی

یکی دیگر از اجزای اصلی باغ های ژاپنی پل ها می باشد که دو تپه را به هم وصل می کند. در باغ های سنگی، چند راه عبور و مرور در ارتفاعات مختلف ایجاد می کند.

این پل ها معمولا از مصالح طبیعی مانند سنگ یا چوب ساخته می شوند. این پل ها نه تنها راه ارتباطی، بلکه نیمکت هایی برای نشستن و استراحت کردن هم محسوب می شوند.

در باغهای ژاپنی همیشه یک فانوس سنگی، یک درخت استثنایی، یک آلاچیق ماهیگیری، رواقهای چوبی، پلهای سنگی و چوبی، آبگیرهای سنگی کوچک برای شستشو در باغ، به خصوص هنگام مراسم چای و همچنین سکویی برای تماشای مهتاب وجود دارد.

مجسمه در باغهای ژاپنی

مجسمه یکی دیگر از عناصر اصلی در طراحی باغ های ژاپنی و حتی آسیایی است که اشکال هنری و فرهنگی متنوعی دارد.

مجسمه بودا، ترکیبی از نمادهای انسانی و طبیعی، عرفانی و هنری می باشد و معمولا در گوشه خلوتی از باغ که برای مدیتیشن به کار می رود قرار می گیرد.

یکی دیگر از مجسمه های معروف آسیایی که در باغ های آسیایی دیده می شود، مجسمه اژدهاست که ظاهر خاص و تعبیر فرهنگی غنی و پرمفهومی دارد.

این مجسمه های شرقی از سنگ، سرامیک و یا فلز ساخته می شوند و و به این باغ ها، حال و هوایی آسیایی وبیشتر چینی می دهند.

خزه جزء جاندارانی است که در سخت ترین شرایط محیطی هم تاب می آورد. به همین خاطر معمولا در باغ های ژاپنی یافت می شود. این گیاه آرام و مطیع، برای ادامه حیات تنها به سایه و رطوبت نیاز دارد.

در آب هوای مرطوب و متعادل کشورهای آسیایی، این گیاه به وفور رشد می کند و رنگ بندی بسیار متنوعی دارد که از سبز تیره تا زرد گسترش پیدا می کند. خزه هم در باغ های خشک و هم در باغ های آبی قابل استفاده است.

میتوان از خزه در طراحی و اجرای باغ ویلا برای مناطق معتدل و مرطوب شمالی کشورمان استفاده نمود.

پیشنهاد سبک معماری ایران اینست که در طراحی باغ مدرن به سبک باغهای ژاپنی، باغ ویلا، باغ رستوران و یا طراحی محوطه و حیاط سازی خانه و ساختمان مدرن خود از ایده های طراحی و اجرای باغ های ژاپنی بهره ببرید. 

با افزایش استرس و فشارهای روزانه در زندگی شخصی افراد، نیاز روزافزون به داشتن یک فضای سبز و آرامش بخش برای استراحت و تخلیه فشارهای کاری بیشتر حس می شود.

محوطه سازی به سبک باغهای ژاپنی:

در این سبک محوطه سازی به سبک باغ ژاپنی اشکال و زوایای مدرن، و مواد و مصالح تکمیلی در یک مجموعه خلاقانه و هنری کنار هم جمع می شوند.

این محوطه سازی باغ مدرن به سبک باغهای ژاپنی می تواند در بخش پشتی یک خانه قرار گیرد و فضایی برای استراحت و ریلکس کردن باشد.

مجموعه سبک معماری ایران کلکسیون بی نظیری از ایده ها و دیدگاه های فلسفه آسیایی – ژاپنی در رابطه با طراحی محوطه برای شما در نظر گرفته است که رابطه انسان و طبیعت را به شکل کاملا فلسفی و زیبا تفسیر می کند.

ایده هایی که در سفارش طراحی معماری خانه های مدرن قابل اجرا هستند. با چندین فضای سبز و باغ عمومی که تحت تاثیر فلسفه ذن طراحی شده اند.

همچنین  ایده های خلاقانه برای ساخت باغ مدرن به سبک باغهای ژاپنی (باغ سنگی) مینیاتوری که داخل هر خانه ای می توانند قرار بگیرند را در اختیار شما می گذاریم.

مفتخریم با استفاده از تیم های اجرایی مجرب، آموزش دیده و متخصص و با استفاده از تجهیزات مدرن اجرایی و در کوتاهترین زمان و مناسب ترین قیمت و در نظر گرفتن ایمنی، درطراحی و اجرای باغ ویلا از ابتدا تا انتهای پروژه همراه شما باشیم.

×

با سلام:

گروه سبک معماری ایران به صورت تخصصی در زمینه مشاوره و طراحی پروژه های :

رفاهی و اقامتی، تفریحی و گردشگری، صنعتی و کارگاهی، اداری و تجاری، مسکونی، باغ و ویلا فعالیت می نماید.

با بیش از ۲۰ سال سابقه درخشان در طراحی و اجرای پروژه های قابل استعلام در صنعت ساختمان و بهره گیری از تیم خلاق معماری و مهندسین سازه اطمینان داریم نیاز شما را در زمینه طراحی ایده آل و اجرای با کیفیت برآورده می نماییم.

× گفتگو جهت مشاوره رایگان